Agencja Ochrony Osób i Mienia BORPOL

Monitoring w służbie prawa!

Całkiem niedawno byliśmy świadkami ciekawego zajścia, w którym główną rolę odgrywał (oczywiście nie licząc sprawcy) monitoring. Tym razem nie chodziło o to, że nowoczesne technologie pozwoliły schwytać sprawców zuchwałej kradzieży, ale…. Zapobiegły wyłudzeniu.

Wszystko działo się w Rydułtowie. Pijany kierowca, który spowodował kolizję postanowił uciec
z miejsca zdarzenia, myśląc, że pozostanie bezkarny. Uszkodzone auto zaparkował pod sklepem, poszedł na stację benzynową po alkohol, a następnie zadzwonił na policję zgłosić, że został napadnięty na stacji, skąd ukradziono mu samochód. Plan doskonały, prawda? Szkoda tylko, że zapomniał, że na stacji jest monitoring…. Kamery, który czujnie rejestrowały jego poczynania.

Wróćmy jednak do początku:

Późnym wieczorem patrol ruchu drogowego został wezwany na teren komisu samochodowego, gdzie doszło do stłuczki – przez bramę wjechał volkswagen, który podczas cofania uszkodził dwa zaparkowane tam samochody, a następnie odjechał.

W międzyczasie na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna, który zgłosił, że został napadnięty na stacji benzynowej i skradziono mu samochód. Poszkodowany oznajmił, że przyjechał swoim autem na stację, gdzie go zaatakowano, a sprawca uciekając ukradł mu samochód. Po przejrzeniu monitoringu okazało się, że do żadnego napadu nie doszło. Pracownicy dodatkowo potwierdzili, że mężczyzna kupił u nich ćwiartkę wódki.

Policjanci połączyli fakty… 😉 Teraz całą sprawą zajmie się sąd.               
Żeby było jeszcze ciekawiej – niebawem mundurowi odnaleźli uszkodzonego volkswagena pod sklepem,
w którym również znajdowały się kamery monitoringu.

Przytoczona sytuacja jasno pokazuje, że dobrze dobrany monitoring potrafi uratować przedsiębiorców przed niesłusznymi oskarżeniami czy próbami wyłudzenia. W tym przypadku ofiarą wyłudzenia padłaby ubezpieczalnia, jednak nie trudno sobie wyobrazić, że w podobnej historii oskarżenia padają pod adresem pracownika, czy właściciela sklepu.
Warto powierzyć specjalistom swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, że same kamery nie wystarczą. Odpowiednie rozmieszczenie sprzętu jest równie ważne.

Informacje o zdarzeniu: slaska.policja.gov